X во второи степени-18xy+81y во второи степени=

+1
Ответы (2)
  1. 17 февраля, 10:32
    0
    Х²-18 ХУ+81 У² = (Х - 9 У) ²
  2. 17 февраля, 12:44
    0
    Х2-18 ху+81 у2

    дискриминант=18 в квадрате-4*1*81=324-324=1

    х1=18 - (-1) / 2 = 9.5

    х2=18 + (-1) / 2=8.5