Решить примеры 10· (7·9-7·8) ; 80 - (8·4+8·6) ; 130-5·8+8·5; 24: (200-196) ; 5·4:10+58; 18:9· (8+42) ; (71-66) · (14-8) ; (23-14) · (42-34)

+1
Ответы (2)
  1. 19 апреля, 03:47
    0
    1) 10 * (7*9-7*8) = 10 * (63-56) = 10*7=70 2) 80 - (8*4+8*6) = 80 - (32+48) = 80-80=0 3) 130-5*8+8*5=130-40+40=90+40=130 4) 24: (200-196) = 24:4=6 5) 5*4:10+58=20:10+58=2+58=60 6) 18:9 * (8+42) = 2 * (8+42) = 2*50=100 7) (71-66) * (14-8) = 5*6=30 8) (23-14) * (42-34) = 9*8=72
  2. 19 апреля, 04:40
    0
    10 * (7*9 - 7*8) = 10 * (63 - 56) = 10*7 = 70

    80 - (8*4 + 8*6) = 80 - (32 + 48) = 80 - 80 = 0

    130 - 5*8 + 8*5 = 130 - 40 + 40 = 130

    24 : (200 - 196) = 24 : 4 = 6

    5 * 4 : 10 + 58 = 20 : 10 + 58 = 2 + 58 = 60

    18 : 9 * (8 + 42) = 2 * 50 = 100

    (71 - 66) * (14 - 8) = 5 * 6 = 30

    (23 - 14) * (42 - 34) = 9 * 8 = 72