Запишите число 7 в виде дроби со знаменателем:

a) 1; б) 3; в) 7; г) 9.

+4
Ответы (2)
  1. 27 июля, 19:33
    0
    7/1 = 7

    7/3 = 2 1/3

    7/7 = 1

    7/9

    / - риска дроби.
  2. 27 июля, 21:22
    0
    А) 7/1 б) 21/3 в) 49/7 г) 63/9