4 (3x-2) = 5x+9 gkp gjvjubnt

+3
Ответы (2)
  1. 30 июня, 18:14
    0
    12 х-8=5 х+9

    12 х-5 х=9+8

    7 х=17

    х=17:7

    х=2 целых 3/7
  2. 30 июня, 18:39
    0
    12 х-8=5 х+9

    12 х-5 х=8+9

    7 х=17

    х=17/7