3x (3+12) - 42 (x+2x) = 7x+6 (3-4x) + 12

решите

+3
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 23:28
    0
    3 х (3+12) - 42 (х+2 х) = 7 х+6 (3-4 х) + 12

    9 х+36-42 х-84 х=7 х+18-24 х+12

    9 х-42 х-84 х-7 х+24 х=18+12-36

    -100 х=-6

    х=0,06