0,6 (2x+6) = (9-x) три пятых

+4
Ответы (1)
  1. 11 июня, 07:50
    0
    0,6 (2x+6) = (9-x) 3/5

    1.2x+3.6-5.4+0.6x=0

    1.2x-1.8+0.6x=0

    1.8x-1.8=0

    x=1.8/1.8

    x=1