3sin^2x-1 если cos^2=0.5

+5
Ответы (1)
  1. 15 июня, 04:43
    0
    Sin^2x+cos^2x=1

    3 (1-cos^2x) - 1 = 3 (1-0.5) - 1 = 0.5