X во 2 степени + xy+ax+ay

+1
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 16:20
    0
    [ x во 2 степени ] - [ x^2 ]

    x^2 + xy + ax + ay = x (x + y) + a (x + y) = (x + a) (x + y)