Найти производные:

y (штрих) = (3x^2+5) ^2

y (штрих) = сos (3x+5) * lg (3x-6)

+5
Ответы (1)
  1. 15 мая, 03:00
    0
    Y'=2 (3x²+5) * 6x=36x³+60x

    y'=-3sin (3x+5) * lg (3x-6) + cos (3x+5) * 3 / (3x-6) ln10=-3sin (3x+5) * lg (3x-6) +

    +3cos (3x+5) / (3x-6) ln10=-3sin (3x+5) * lg (3x-6) + cos (3x+5) / (x-2) ln10