811 Вычислите:

а) 1/5+3/5 б) 1/2 + 1/2 в) 7/10 + 4/10 г) 3/8 + 5/8 д) 5/16 + 3/16 е) 3/10 + 7/20

+3
Ответы (1)
  1. 30 января, 15:36
    0
    1/5+3/5=4/5

    1/2+1/2=2/2=1

    7/10+4/10=11/10=1 1/10

    3/8+5/8=8/8=1

    5/16+3/16=8/16=1/2

    3/10+7/20=13/20