So2 - > So3 - > H2So4 - > AI2 (SO4) 3 - > AI (OH) 3 - > AI2O3

+4
Ответы (1)
  1. 31 августа, 01:46
    0
    1) 2SO2+O2=2SO3

    2) SO3+H2O=H2SO4

    3) 3H2SO4+2Al (OH) 3=Al2 (SO4) 3+6H2O

    4) Al2 (SO4) 3+6KOH=2Al (OH) 3+3K2SO4

    5) Al (OH) 3=Al2O3+H2O