Sr - SrO - Sr (OH) 2 - SrCl2

+4
Ответы (2)
  1. 26 августа, 22:42
    0
    1) Sr+O2=2SrO

    2) SrO+H2O=Sr (OH) 2

    3) Sr (OH) 2+2KCl=SrCl2+2KOH
  2. 27 августа, 00:00
    0
    2Sr + O₂ ⇒ 2SrO

    SrO + H₂O ⇒ Sr (OH) ₂

    Sr (OH) ₂ + 2KCl ⇒ SrCl₂ + 2KOH