Хелп Zn→ZnCl2→Zn (OH) 2→ZnO→Zn (NO3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 11:31
    0
    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 (t) = ZnO + H2O

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O