CO2→Na2CO3→CaCo3→Ca (No3) 2→Ca3 (PO4) 2

+3
Ответы (1)
  1. 6 марта, 01:42
    0
    CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O

    Na2CO3 + CaCl2 = CaCO3 + 2NaCl

    CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + CO2 + H2O

    3Ca (NO3) 2 + 2Na3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaNO3