CuSo4-cuO-cubr2-cu (oh) 2

+1
Ответы (1)
  1. 18 мая, 03:11
    0
    2CuSO4 (t) = 2CuO + 2SO2 + O2

    CuO + 2HBr = CuBr2 + H2O

    CuBr2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaBr