Ae→Ae2O3→Ae (Oh) 3→Ae2O3



Ae2 (So4) 3

+1
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 05:02
    0
    2Al + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2

    4Al + 3O2 = 2Al2O3

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 + 3NaCl

    2Al (OH) 3 (t) = Al2O3 + 3H2O