C co2 h2 so3 al2 co3 3 co2

+1
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 13:53
    0
    C + O2 = CO2

    CO2 + H2O = H2CO3

    3H2CO3 + Al2O3 = Al2 (CO3) 3 + 3H2O

    Al2 (CO3) 3 (t) = Al2O3 + 3CO2