Cu + h2so4

p2o5+h2o

na+hoh

cuo+hcl

ag+hno3

+1
Ответы (1)
  1. 23 августа, 00:22
    0
    Cu + H2SO4 ≠

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    2Na + 2HOH = 2NaOH + H2

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    Ag + 2HNO3 = AgNO3 + NO2 + H2O