Осуществить перехоы Cr CrO CrSO4 Cr (OH) 2 CrO Cr

+2
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 07:40
    0
    2Cr + O2 = 2CrO

    CrO + SO3 = CrSO4

    CrSO4 + 2KOH = Cr (OH) 2 + K2SO4

    Cr (OH) 2 = CrO + H2O

    CrO + H2 = Cr + H2O