Cu-CUO-Cucl3-Cu (OH) 2

Уравнение реакции

+5
Ответы (1)
  1. 29 июня, 07:23
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl