C-Co2-Cu (OH) 2-CuSo4-Cu3 (Po4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 26 сентября, 05:45
    0
    C-CO2-Cu (OH) 2-CuSo4-Cu3 (Po4) 2

    C + O2 = CO2

    Cu (OH) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2 H2O

    3CuSO4 + 2H3PO4 = Cu3 (PO4) 2 + 3H2SO4