Mg-Mg (NO3) 2-Mg (OH) 2-MgOHCl-MgCl2

Sn-Sncl2-Sn (OH) 2-Na2-SnSO4

+3
Ответы (1)
  1. 12 марта, 03:27
    0
    4Mg + 10HNO3 = 4Mg (NO3) 2 + NH4NO3 + 3H2O

    Mg (NO3) 2 + 2KOH = Mg (OH) 2 + 2KNO3

    Mg (OH) 2 + HCl = MgOHCl + H2O

    MgOHCl + HCl = MgCl2 + H2O

    Sn + Cl2 = SnCl2

    SnCl2 + 2KOH = Sn (OH) 2 + 2KCl

    Sn (OH) 2 + H2SO4 = SnSO4 + 2H2O