BeO + ... = BeSO4;

BeSO4 + ... = BeCl2;

BeCl2 + ... = Be;

Be + ... = Na2[Be (OH) 4];

BeO + ... = Na2[Be (OH) 4];

BeSO4 + ... = Be (NO3) 2;

Na2[Be (OH) 4] + ... = Be (NO3) 2;

+5
Ответы (1)
  1. 29 января, 11:03
    0
    BeO+H2SO4=BeSO4+H2O

    BeSO4+2HCl=BeCl2 + H2SO4

    BeCl2+H2=Be + 2HCl (газ)

    2Be+4NaOH=2Na2[Be (OH) 4];

    BeSO4+2HNO3=Be (NO3) 2 + H2SO4

    Na2[Be (OH) 4]+4HNO3=Be (NO3) 2 + 2NaNO3+4H2O