Be=>BeO=>BeCL2=>Be (NO3) 2=>Na2[Be (OH) 4]=>BeSO4

+4
Ответы (1)
  1. 6 октября, 17:45
    0
    2Be + O2 = 2BeO

    BeO + 2HCl = BeCl2 + H2O

    BeCl2 + 2HNO3 = Be (NO3) 2 + 2HCl

    Be (NO3) 2 + 2NaOH + 2H2O = Na2[Be (OH) 4] + 2HNO3

    Na2[Be (OH) 4] + H2SO4 = BeSO4 + 2NaOH + 2H2O