Cu-cuo-cu (oh) 2-cucl2-Cu (NO3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 19 июня, 06:28
    0
    Cu + O2 = CuO

    CuO + H2O = Cu (OH) 2

    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2 NaNO3 = Cu (NO3) 2 + 2NaCl