1) CaO - - > Ca (OH) 2 - - > CaCl2 - - >Ca3 (PO4) 2 - - CaCl2 - - > Ca (NO3) 2

2) Cu - - > CuCl2 - - > Cu (OH) 2 - - > CuO - - > Cu (NO3) 2 - - > Cu - - CuO - - > CuCl2

Осуществить превращение

+5
Ответы (1)
  1. 30 апреля, 15:58
    0
    1. CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2 HCl = CaCl 2 + 2H2 O

    3CaCl2 + 2Na3PO4 = Ca 3 (PO4) 2 + 6 NaCl

    Ca3 (PO4) 2 + 3SrCl2 = Sr 3 (PO4) 2 + 3CaCl 2

    CaCl2 + 2AgNO3 = Ca (NO 3) 2 + 2 AgCl

    2. Cu + Cl2 = CuCl2

    CuCl2 + 2 NaOH = Cu (OH) 2 + 2 NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H 2 O

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO 3) 2 + H 2 O

    Cu (NO3) 2 + Zn = Zn (NO 3) 2 + Cu

    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2 HCl = CuCl 2 + H 2 O