Ca (HCO3) 2-CaCO3-CaO-CaC2-C2H2-C6H6-CO2

+5
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 10:55
    0
    Ca (HCO3) 2 = CaCO3 + H2O + CO2

    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + 3C = CaC2 + CO

    CaC2 + 2H2O = Ca (OH) 2 + C2H2

    3C2H2 = C6H6

    2C6H6 + 15O2 = 6H2O + 12CO2