HNO3 + ... →Al (NO3) 3. Ca + ... →Ca (OH) 2

Al (NO3) 3 + ... →Al (OH) 3. CaO + ... →Ca (NO3) 3

Ca (OH) 2 + ... →CaCl2

CaCl2 + ... →Ca (OH) 2

FeSO4 + ... →Fe (OH) 2. MgO + ... →MgSiO3

Fe (OH) 2 + ... →FeCl2. Mg + ... →Mg (PO4) 2

Mg (PO4) 2 + ... →Mg (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 10:25
    0
    6HNO3+2Al = 2Al (NO3) 3 + 3H2

    Ca+2H2O=Ca (OH) 2+H2

    Al (NO3) 3+3KOH=Al (OH) 3 + 3KNO3

    CaO+2HNO3=Ca (NO3) 2 + H2O

    Ca (OH) 2+2HCl = CaCl2 + H2O

    CaCl2+2NaOH=Ca (OH) 2 + 2NaCl

    FeSO4+2KOH = Fe (OH) 2 + K2SO4

    MgO+SiO2 = MgSiO3

    Fe (OH) 2 + 2HCl = FeCl2 + 2H2O

    3Mg+2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 3H2

    Mg3 (PO4) 2+6NaOH = 3Mg (OH) 2 + 2Na3PO4