Цепочки превращений:

C ➡ CO2 ➡ CaCO3 ➡ CO2 ➡ CaCo3 ➡ Ca (NO3) 2

Ca ➡ Ca (OH) 2 ➡ CaSO4 ➡ BaSO4

Al ➡ Al2 (SO4) 3 ➡ Al (OH) 3 ➡ Al2O3 ➡ NaAlO2 ➡ AlCl3 ➡ Al

+4
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 11:19
    0
    1) C+O2=CO2

    CO2+CaO=CaCO3

    CaCO3 = (t) CaO+CO2

    CO2+CaO=CaCO3

    CaCO3+HNO3=Ca (NO3) 2+CO2+H2O

    2) Ca+H2O=Ca (OH) 2+H2

    Ca (OH) 2+H2SO4=CaSO4+H2O

    CaSO4+Ba (NO3) 2=Ca (NO3) 2+BaSO4

    3) 2Al+3H2SO4=Al2 (SO4) 3+3H2

    Al2 (SO4) 3+6NaOH=3Na2SO4+2Al (OH) 3

    2Al (OH) 3 = (t) Al2O3+3H2O

    Al2O3+2NaOH (изб.) = 2NaAlO2+H2O

    NaAlO2+4HCl=AlCl3+NaCl+2H2O

    2AlCl3+3Mg=2Al+3MgCl2