Ca-CaO-Ca (OH) 2-CaCl-CaSo3

+3
Ответы (1)
  1. 27 сентября, 03:40
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2KCl = CaCl2 = 2KOH

    CaCl2 + H2SO3 = CaSO3 + 2HCl