Cl2 → HCl → CuCl2 → Cu → CuO → Cu (OH) 2 решение

+1
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 15:35
    0
    Cl2 → HCl → CuCl2 → Cu → CuO → Cu (OH) 2

    Cl2 + H2↑ = 2HCl

    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O

    или CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 → Cu + Cl2

    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + H2O = Cu (OH) 2