Fe oh 3 - fe2 o3 - fe2 (so4) 3 - fe-feo

+4
Ответы (1)
  1. 20 ноября, 01:32
    0
    2Fe (OH) 3 = (t°) = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    Fe2 (SO4) 3 + 2Al = Al2 (SO4) 3 + 2Fe

    Fe + Fe3O4 = 4FeO