K→KBr→K→X→KOH→K2SO4→KCl

+5
Ответы (1)
  1. 20 декабря, 06:08
    0
    2K + 2HBr = 2KBr + H2

    KBr + Li = LiBr + K

    4K + O2 = 2K2O

    K2O + HOH = 2KOH

    2KOH + H2SO4 = K2SO4 + 2H2O

    K2SO4 + BaCl2 = 2KCl + BaSO4