S-h2s-so2-h2so3-baso3

+4
Ответы (1)
  1. 27 августа, 20:38
    0
    S + H2 = H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    SO2 + H2O = H2SO3

    H2SO3 + BaO = BaSO3 + H2O