ZnO-Zn-zncl2-Zn (OH) 2-znO

+3
Ответы (2)
  1. 1 декабря, 10:23
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 (осадок) + 2NaCl

    Zn (OH) 2 = ZnO + H2O

    ZnO + H2 = Zn + H2O
  2. 1 декабря, 10:29
    0
    ZnO + C = Zn + CO

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 = ZnO + H2O