Caco3-x-ca (oh) 2+x2+CO2+x3+NaHCO3+NaCL

+3
Ответы (1)
  1. 2 января, 10:09
    0
    CaCO₃ = CaO + CO₂

    CaO + H₂O = Ca (OH) ₂

    Ca (OH) ₂ + CO₂ = CaCO₃ + H₂O

    CaCO₃ = CaO + CO₂

    CO₂ + H₂O = H₂CO₃

    H₂CO₃ + NaOH = NaHCO₃ + H₂O

    NaHCO₃ + HCI = NaCI + CO₂ + H₂O