Cu (oh) 2-cuo-cuso4-na2so4

+1
Ответы (1)
  1. 26 декабря, 13:00
    0
    Cu (OH) 2 = (t°) = CuO + H2O

    CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

    CuSO4 + 2NaOH = Na2SO4 + Cu (OH) 2