Цепочка уравнений:

Cr - CrCl3 - Cr (NO3) 3 - (KOH (3 моль)) X

Pb (OH) 2 - X - Pb (NO3) 2 - (Fe) X

+3
Ответы (1)
  1. 17 марта, 11:07
    +1
    2Cr+2Cl2=2CrCl3

    CrCl3+3AgNo3=3AgCl+Cr (No3) 3

    Cr (No3) 3+3KOh=Cr (Oh) 3+3KNO3

    Pb (OH) 2=PbO+H2O (t)

    PbO+2HNo3=Pb (No3) 2+h2o

    Pb (No3) 2+Fe=Fe (No3) 2+Pb