N2-NO-NO2-HNO3-CU (NO3) 2-Cu

+3
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 09:29
    0
    N2 + O2 = 2 NO

    2 NO + O2 = 2 NO2

    3 NO2 + H2O = 2 HNO3 + NO

    CuO + 2 HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 = Cu + 2 NO2 + O 2