M (CaO) = 9 г т к (CaCl2)

+1
Ответы (1)
  1. 19 марта, 02:24
    0
    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    M (CaO) = 56 г/моль

    M (CaCl2) = 111 г/моль

    v (CaCl2) = v (CaO) = 9/56 = 0.16 моль

    m (CaCl2) = 111 * 0.16 = 17.8 г