ОВР

K2 Сr2 О7 + K2SO3 + H2SO4 - - > Cr2 (SO4) 3 + K2SO4 + H2O

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 21:11
    0
    K2Cr2O7 + 3 K2SO3 + 4H2SO4 = 4K2SO4 + Cr2 (SO4) 3 + 4H2O

    2Cr+6 + 6e = 2Cr+3 1

    S+4 - 2e = S+6 3