C3H6+O2=?

Vв (O2) - ?

m (C3H6) = 21 грамм

+5
Ответы (1)
  1. 21 марта, 02:29
    0
    2C3H6+9O2=6CO2+6H2O

    9n (C3H6) = 2n (O2)

    9n (C3H6) : 2 = n (O2)

    n (C3H6) = 21/42 = 0,5 mol

    9*0,5/2 = n (O2)

    2,25 mol = n (O2)

    V (O2) = 2,25 * 22,4 = 50,4 l.