Fe+CuCl2=2O2, Cl2

Ag+CuCl=Cu, H2O

Na+H2O=KOH, HCL

Ca+Cl2=ZnCl2, Cu (NO3) 2

K+O2

Mg+HCl

= Fe?

Ag+HCL

Al+S

+4
Ответы (1)
  1. 18 октября, 19:30
    0
    Fe + CuCl2 = FeCl2 + Cu

    Ag + CuCl2 ≠

    2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

    Ca + Cl2 = CaCl2

    4K + O2 = 2K2O

    Mg + 2HCl = MgCl2 + H2

    Ag + HCl ≠

    2Al + 3S = Al2S3