Напишите уравнения согласно схеме: Zn--ZnO--Zn (NO3) 2--Zn (OH) 2--ZnO--Zn

+4
Ответы (1)
  1. 12 августа, 14:21
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Zn (NO3) 2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 нераств + 2NaNO3

    Zn (OH) 2 = ZnO + Н2 О

    2Zn О = О2 + 2Zn