Zn - ZnS - H2S - SO2 - SO3

+2
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 06:00
    0
    Zn + S = ZnS

    ZnS + 2HI = ZnI2 + H2S

    2H2S + 3O2 = 2H2O + 2SO2

    2SO2 + O2 = 2SO3