C → CO→ CO2→H2CO3→ Na2CO3

+2
Ответы (1)
  1. 26 января, 22:49
    0
    C+O=CO. CO+O=CO2. CO2+H2O=H2CO3. H2CO3+2NaCl=Na2Co3+2HCl