HCl + Mg =

HCl + Zn =

HCl + Fe =

HCl + CaCO3 =

Zn + HCl =

H2O2 + MnO2

+4
Ответы (1)
  1. 19 апреля, 08:07
    0
    ZN + HCl = ZNCl2 + H2

    Mg + HCl → MgCl2 + H2 Fe + HCl = FeCl2 + H2

    CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

    Zn + HCl = ZnCl2 + H2

    H2O2+MnO2 = MnO+H2O+O2