Cu - CuSO4 - Na2SO4-BaSO4

+1
Ответы (1)
  1. 2 марта, 19:03
    0
    Cu+2H2SO4 (конц.) = CuSO4+SO2+2H2O

    CuSO4+2NaOH=Cu (OH) 2+Na2SO4

    Na2SO4 + BaCl2 = 2NaCl+BaSO4