CuSO4-Cu-CuO-Cu (NO3) 2-CuO-CuCl2?

+5
Ответы (1)
  1. 24 июля, 03:11
    0
    CuSO4+Zn=Cu+ZnSO4

    Cu+O2=2CuO

    CuO+2HNO3=Cu (NO3) 2+H2O

    Cu (NO3) 2=2CuO+4NO2+O2

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O