Mg-MgO-Mg (OH) 2-MgCO3-MgO-MgCl2-Mg3 (PO4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 28 июля, 06:42
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2 + H2CO3 = MgCO3 + 2H2O

    MgCO3 = CO2 + MgO

    MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    3MgCl2 + 2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 6HCl